Direcționare 2%

• Direcționați 2% din impozitul pe venitul datorat pe anul fiscal 2012 (declarația se depune până la data de 25 mai 2013) pentru Parohia Ortodoxă Bucea .
  • Prin intermediul prevederii 2% din Codul Fiscal, orice contribuabil, persoană fizică, poate direcționa 2% din impozitul pe venit, plătit statului, către oricare organizatie non-guvernamentala (asociatie, fundatie etc.) dorește.
  • Practic în acest fel dvs. transmiteți statului modul în care doriți să fie cheltuită o parte din impozitul dvs. pe venit .
  • Atenție, aceasta sumă nu reprezintă o sponsorizare sau donație , ci este, în esență, o parte a bugetului de stat care este direcționată de către fiecare cetățean în parte către entitatea dorită de acesta !
  • Dacă doriți ca, prin direcționarea a 2% din impozitul pe care dumneavoastră l-ați plătit statului pentru salariile din anul 2012, să sprijiniți  Parohia Ortodoxă Bucea , completați și transmiteți, până la data de 25 mai 2013, doar unul din cele două documente de mai jos, în funcție de situația în care vă încadrați :

Venituri doar din salarii - Declarația 230

dacă aveți doar venituri din salarii download-ați una din variantele de mai jos :

• completați manual citind cu atenție instrucțiunile de la final :
Declarația 230 manual

• o puteți completa la calculator și apoi lista la imprimantă :
Declarația 230 calculator

•  explicații completare Declarația 230
Explicații completare D 230

Anul la care se face referire în declarație este 2012 , deoarece ne referim la impozitul pe venit din 2012, conform fișei fiscale .

Nu vă faceți probleme dacă nu cunoașteți suma corespunzătoare a 2% din impozit . Va fi calculată de către organele fiscale . Puteți lăsa căsuța necompletată .

Venituri și din alte surse - Declarația 200

Dacă aveți venituri din alte surse (cedarea folosinței bunurilor, drepturi de autor, etc) , download-ați și completați manual, (punctul III) citind cu atenție instrucțiunile de la final :

Declarația 200 manual

Anul la care se face referire in declaratie este 2012, deoarece ne referim la impozitul pe venit din 2012, conform fisei fiscale. Nu vă faceți probleme dacă nu cunoasteți suma corespunzătoare a 2% din impozit. Va fi calculată de către organele fiscale. Puteți lăsa căsuța necompletată. Cei care obțin pe lângă salarii și alte venituri, vor completa formularul 200, la toate capitolele aferente tipului de venit obținut, inclusiv capitolul III “Destinatia sumei reprezentând 2% din impozitul pe venitul anual datorat”.

Parohia Ortodoxă Bucea

• C.F.  7027844
      • RO28.BTRL.0130.4205.9514.45XX  Euro
      • RO62.BTRL.0130.2205.9514.45XX  $
      • RO79.BTRL.0130.1205.9514.45XX Lei

Banca Transilvania Huedin

• Formularul se completeaza în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil .
  • Depuneți formularul direct sau trimiteți-l prin poștă cu scrisoare recomandată (confirmare de primire) la Administrația Finanțelor Publice a localității de domiciliu.
  • Adresele Administrațiilor Finanțelor Publice le găsiți :

Admin FP locale

• Dacă doriți mai multe informații în legătură cu această procedură , vă rugăm să ne contactați la rubrica Contact de pe site-ul Parohiei Ortodoxe Bucea sau telefonic .